top of page

Evde Eşitlik Var Kılavuzu

AB Sivil Düşün Programı desteği ile hazırlanan, Dr.Şehnaz Şişmanoğlu Şimşek'in kaleme aldığı eşit dil kılavuzumuz; aileler ve okul öncesi eğitimcilerle buluşmak için hazır.

Önyargıların, ayrımcılığın en çok açığa çıktığı ve tekrar tekrar kendini inşa ettiği yer dilimiz. İçine doğduğumuz dil hem bizleri, zihniyetimizi, davranış kalıplarımızı biçimlendiren bir olgu hem de bizim her gün yeniden ve yeniden biçimlendirdiğimiz değişime, dönüşüme açık çok etkili bir araç.

Sizin için hazırladığımız kılavuzda bu önyargıların, içine doğduğumuz evlerde, dilimizde ve davranışlarımızda nasıl açığa çıktığını göstermek ve bunları hep birlikte nasıl değiştirebileceğimizi anlatmak istiyoruz.

 

Proje kitaplarımız ve eğitimlerimizle ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çocuklarımızı dünyaya geldikleri andan itibaren pembe mavi renklere hapsediyor, kızımız varsa ona bir oyuncak bebek, oğlumuz olmuşsa eline bir araba verip belirli oyunları oynamalarını, sonrasında ise yine önyargılarımızın dayattığı belirli meslekleri seçmelerini istiyoruz. Kız çocuğu ise ondan “hanım hanımcık”, narin ve duygusal; erkek ise hareketli, dışa dönük, sert, tuttuğunu koparan olmasını bekliyoruz.

eev_kılavuz_Mockup_01.jpg

Bu önyargılar bizimle yaygınlaşarak çocuklarımızın hayatını da etkiliyor. Pembe-mavi renklerle başlayan ayrımcı dünyamız, onlar büyüdükçe başka ayrımcılıklara dönüşüyor; onları toplumun biçtiği rollere göre biçimlendirip kendi isteklerini, heveslerini, arzularını yok sayıyoruz.

eev_kılavuz_Mockup_02.jpg
bottom of page